Rejestrator rójek 2019
kw.
28
Zgłoś rójkę w rejestratorze rójek!
Pora na kolejny, tegoroczny rejestrator rójek! Zebrane dane pozwolą w przyszłości stworzyć jeszcze dokładniejszy kalendarz rójek na kolejny rok. Zapraszam do skorzystania z formularza i wzbogacenia danych o lotach gatunków mrówek w Polsce!
Wystarczy wybrać zaobserwowaną przez Ciebie królową lub rójkę danego gatunku, podać województwo, swoje imię bądź nick oraz adres email. W uwagach możesz dodać dokładny czas i miejsce lub wszelkie inne przychodzące Ci do głowy uwagi. Aby uwiarygodnić Twoje dane (nikt nie jest nieomylny) proszę dodaj zdjęcie królowej, bądź rójki, której byłeś świadkiem. Możesz także dodawać kilka zdjęć na raz przytrzymując „ctrl” i zaznaczając interesujące Cię pliki. Dopuszczalne formaty to: gif, png, jpg, jpeg, a maksymalny rozmiar zdjęć to: 100mb. Do dzieła!
Przykładowo wypełniony formularz z poprzedniego roku
Gatunek: Manica rubida
Województwo: małopolskie
Data: 15.05.2018
Uwagi: Około 20°C, słonecznie bez chmur. Bardzo liczna, wręcz masowa rójka.
Kalendarz rójek 2019
W ramach przypomnienia udostępniam również najnowszy kalendarz rójek 2019, który został zaktualizowany o moje własne obserwacje oraz dane czytelników Myrmebloga wysłanych za pośrednictwem Rejestratora rójek 2018:
Wersja pdf do pobrania –> Kalendarz rójek 2019
Czytelniku Myrmebloga!
Jeszcze raz zachęcam do skorzystania z możliwości rejestratora! Jeśli w tej chwili używasz kalendarza umieszczonego na Myrmeblogu – super, cieszę się, ale to też czas Twojej inicjatywy! Zgłaszając rójkę w rejestratorze rójek, możesz pomóc przyszłym hodowcom!
Wojciech
Cześć,
W związku z tym, ze zbierasz info o rójkach może udostępniał byś w jakimś formularzu świeżo zarejestrowane rójki z podaniem lokalizacji? Ułatwiło by to łowy na rzadsze i bardziej skryte gatunki np. camponotus.
Pozdrawiam WW
Filip
Wojchechu,
Bardzo dziękuję za pomysł! 😉
Karol
Wyrzuca kominikat nieprawny format daty , np 12.07.2019
Filip
Karol,
Dziękuję za zgłoszenie. Teraz powinno być wszystko ok! 😉
M.L.
Witam,
wbiłem datę 08.07.2019 i jest to data rozpoczęcia się pierwszej rójki. Trwała ona dwa dni. Parę dni później rozpoczęła się kolejna. Trwa nadal i ciągle pojawiają się skrzydlate mrówki. Po chodniku chodzą królowe po locie godowym. Złapałem mrówkę lasius niger i włożyłem do butelki. Czy królowa prawdopodobnie wytrwa do jutra? W butelce nie ma pożywienia, w razie konieczności, mogę pojechać i szybko coś kupić.
Filip
Królowe Lasius niger są przystosowane do tego, aby po założeniu kolonii nie pobierać pokarmu z zewnątrz aż do wychowania pierwszego potomstwa. 😉