Nowa publikacja naukowa o mrówkach!
lip
30
Ukazana w Current Zoology
Kolejna publikacja dotycząca zachowań ratunkowych mrówek (Comparative analysis of experimental testing procedures for the elicitation of rescue actions in ants) ukazała się w Current Zoology – międzynarodowym czasopiśmie wydawnictwa Uniwersytetu Oksfordzkiego!
O badaniach
Za niebywały sukces ekologiczny i ewolucyjny mrówek w dużej mierze odpowiada ich skłonność do zachowań altruistycznych. W artykule prezentujemy eksperyment, w którym skoncentrowaliśmy się na jednym z typu takich zachowań – ratunku, w którym osobniki spokrewnione ratują się nawzajem z różnego rodzaju pułapek. W przypadku mrówek możemy takie „akcje ratownicze” zaobserwować np. w czasie zasypywania się komór gniazdowych, schwytania przez drapieżne mrówkolwy, konfrontacji z termitami, a także podczas utknięcia w pajęczych sieciach. Wiele tych sytuacji uwięzienia można zasymulować w laboratorium za pomocą testów ratunkowych, w których mrówki (potencjalne ratowniczki) są skonfrontowane z pojedynczym, uwięzionym współtowarzyszem z gniazda.
Tutaj porównaliśmy wiele kategorii zachowań ratunkowych (kontakt między ratownikiem a uwięzionym, kopanie wokół uwięzionego osobnika, ciągnięcie za jego różne części ciała, przenoszenie przykrywającego go piasku i gryzienie nylonowej pętli) u mrówek Formica cinerea, przy użyciu znanych z literatury procedur testowania i analiz zachowań ratunkowych. Wykonaliśmy testy ratunkowe zarówno w terenie jak i laboratorium, przy czym testy laboratoryjne różniły się warunkami pod względem liczby mrówek potencjalnie zaangażowanych w akcje ratownicze (1 lub 5) oraz typem podłoża (oznakowanym lub nieoznakowanym feromonami mrówek). Na dalszym etapie badań użyliśmy dwóch metod do analiz zachowań behawioralnych: „time recoding procedure” oraz „interval recoding procedure”. Zmierzyliśmy między innymi czas trwania każdego zachowania, a także czas, po jakim ono nastąpiło od zasymulowania sytuacji zagrożenia.
Akcje ratunkowe były bardziej prawdopodobne i wyraźne w terenie niż w laboratorium. W związku z tym podjęliśmy dyskusję na temat wyzwań związanych z porównywaniem takich wyników w raportach naukowych. Ponadto różne rodzaje badań w laboratorium dały niespójne wyniki w zależności od używanej procedury, a także badanej kategorii zachowania ratunkowego. W ten sposób potwierdziliśmy rosnącą liczbę badań wykazujących, że metody oceny zachowań zwierząt, nawet jeśli różnią się tylko nieznacznie, mogą prowadzić do istotnie odmiennych wyników. Nasze wyniki uwidaczniają potencjalne powody różnic w zachowaniach ratunkowych mrówek w dostępnej literaturze, a także istotny problem niedoszacowania skłonności do ratunku u gatunków do tej pory testowanych. Mamy nadzieję, że nasze badania pomogą w planowaniu przyszłych eksperymentów nad zachowaniami ratunkowymi u rodziny Formicidae.
Eksperyment został przeprowadzony wraz z badaczem z Polskiej Akademii Nauk dr Krzysztofem Milerem w ramach grantu Preludium finansowanego przez Narodowego Centrum Nauki.
Zachęcam do zapoznania się z całością publikacji:
Pełną wersję artykułu (aż 10 stron w pdf) znajdziecie także tutaj: Comparative analysis of experimental testing procedures for the elicitation of rescue actions in ants.
Pozostałe publikacje o mrówkach
Poniżej zamieszczam linki do wpisów na temat poprzednich publikacji o mrówkach:
– Body size differences between foraging and intranidal workers of the monomorphic ant Lasius niger
Czytelniku Myrmebloga
Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z Tobą kolejnymi wynikami badań na mrówkach. Zachęcam do udostępniania i pobierania pełnej wersji pdf publikacji. Kolejne pomysły w trakcie realizacji. Mam nadzieję, że rezultaty uda się opublikować w przyszłym roku! 😉
Ostatnie komentarze