Lasius flavus
wrz
08
Lasius flavus (podziemnica zwyczajna)
Jest to gatunek bardzo pospolity w naszym kraju. Gniazduje najczęściej w ziemi. Często buduje kopce porośnięte roślinnością, co można zobaczyć na zdjęciu na końcu wpisu. Bardzo pospolity na obszarach otwartych oraz nasłonecznionych.
Mrówki te są całkowicie podziemne, hodując głównie mszyce korzeniowe.
Masowe i liczne loty godowe odbywają się pod koniec sierpnia. Wówczas można zaobserwować masową ilość beskrzydłych, zaplemnionych królowych, poszukujących miejsca na założenie nowej kolonii. Jeśli chodzi o samce są one niewielkie i czarne w porównaniu do królowych. Ich liczny wylot na rójkę widoczny jest na jednym ze zdjęć.
Podziemnica zwyczajna nie rozwija się tak szybko jak Lasius niger, ale również jest polecana przez hodowców dla początkujących, ze względu na zakładanie gniazda w sposób klasztorny.
Wśród gatunku Lasius flavus spotykana jest pleometrozja, kiedy więcej niż jedna/kilka królowych zakładają wspólnie gniazdo. Później (zazwyczaj do wychowu pierwszego potomstwa) przy życiu pozostaje tylko jedna królowa (pozostałe są zabijane, albo przez swoje córki lub przez dominującą królową)
Poniżej przedstawiam tabelę, opisującą najważniejsze cechy gatunku:
– Polska nazwa: Podziemnica zwyczajna
– Forma struktury społecznej: monogamiczna/monoginiczna
– Sposób inicjowania nowych społeczeństw: klasztorny
– Maksymalna liczebność: kilka tysięcy
– Barwa: żółta/pomarańczowa
– Długość ciała robotnic: 3-4 mm
– Długość ciała królowych: 7-8 mm
– Kasty: brak (monomorfizm)
– Żądło: brak
– Rójka: sierpień
Lasius flavus – zdjęcia:
MyrmeHodowca
No no. Ogólnie gatunek łatwy w hodowli, ale na pierwsze potomstwo trzeba długo czekać 🙁
Filip
A no trzeba trzeba. Generalnie bardzo nieśmiałe mrówy. Czy jeśli chodzi o podawanie pokarmu białkowego, czy miodu nigdy nie są specjalnie zainteresowane. Gatunek ładny wizualnie, ale w zachowaniach niczym szczególnym się nie wyróżnia.
Filip Dz.
Myślę, żeby kupić formikarium ziemne, a w nim zasiać perz i mniszka, a następnie zapodać mszyce. Na razie mam 2 królowe z potomstwem (osobno). Czerwiły szybko, a są mistrzyniami ucieczek (bez problemu przecisną się przez dzióbek strzykawki).
Kasia
Czy Lasius flavus to ten typ mrówek które można znaleźć na prawdę łatwo? W tym roku zainteresowałam się mrówkami i o ile dobrze pamiętam z dzieciństwa to były one wszędzie tak samo jak Lasius niger i te z srebrnym odwłokiem. Bardzo chciałabym ten typ mrówek a boję się że nie znajdę 🙂
Filip
Lasius flavus to ten typ mrówek, który można znaleźć naprawdę łatwo, ale tylko na przełomie lipca-sierpnia więc jeszcze trochę czasu zostało 😉
Kasia
Dziękuję za odpowiedź. Pocieszyłeś mnie 🙂
To akurat czas woodstocku być może akurat tam znajdę. Może przywiozę więcej dla mieszaniny genów w moim rejonie 😀
Zuza
Ej a ile czasu od wylęgnięcia się młodych królowych trzeba czekać na rójkę? Bo mi wylęgły się kilka dni temu, a jeszcze nawet lipca nie ma :/
Filip
Zależy od gatunku. Zazwyczaj około miesiąca po wylęgnięciu, ale na przykład u rodzaju Camponotus rójkowe królowe wylegają się w jednym sezonie, przezimowują, a dopiero w kolejnym sezonie wylatują
Adrian
Czy samotnej królowej trzeba podawać jedzenie?
Filip
Można, od momentu pierwszych robotnic zdecydowanie trzeba;)
Marcin
Miałem przyjemność zaczynać od właśnie flavusów. Są wg mnie bardzo ładne wizualnie, ale odradzam jako gatunek dla początkujących z tego względu iż nie są na wszystkie nerwy…
Filip
Marcinie,
Dziękuję za komentarz. Mam nadzieję, ze również będzie on wskazówką dla nowych hodowców. 🙂
Elzbieta
Mam problem z mrówkami w ścianach domu, nie mogę znaleźć informacji jakie to mrówki
chętnie prześlę zdjęcia, nigdzie nie znalazłam takich mrówek w sieci.
Filip
Elzbieta,
Zapraszam w takim razie do zakładki „Kontakt”! 😀
Grzegorz
Bardzo ciekawe mrówki. Ich zaletą jest przede wszystkim bursztynowy kolor – piękny oraz to, że ta mrówka nie wymaga wielkiej opieki.