Urazy wpływają na przeżywalność i zachowanie mrówek
lip
18
Źródło: www.springer.com/journal/10071/
Nowa publikacja o mrówkach jest już dostępna online! Co tym razem postawiliśmy zbadać?
Popularnonaukowe streszczenie
W wyniku toczących bitew wiele gatunków mrówek, w tym pierwomrówki żwirowe (Formica cinerea) doznają obrażeń np. tracą część odnóży lub czułek. Tego typu uszkodzenia narażają organizm na różnego rodzaju patologie i mogą prowadzić do przyspieszenia śmierci owadów. Wspólnie z dr Krzysztofem Milerem z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie zbadaliśmy znaczenie urazów u mrówek dla ich przeżycia i podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak udzielanie pomocy współtowarzyszkom w niebezpieczeństwie. Aby sprawdzić znaczenie kontekstu, przetestowaliśmy także inne powszechne i ryzykowne zachowanie – agresję w stosunku do mrówek obcego gatunku.
Zaobserwowaliśmy, że:
– przeżywalność rannych robotnic była krótsza w porównaniu z nieuszkodzonymi osobnikami,
– krócej żyjące ranne robotnice częściej podejmowały akcje ratunkowe w stosunku do robotnic pozbawionych uszkodzeń,
– zachowanie agresywne nie różniło się między rannymi i nieuszkodzonymi robotnicami.
Nasze badania pokazały, że urazy wpływają nie tylko na stan zdrowia robotnic, skracając ich przeżycie, ale również mogą zmieniać ich zachowanie, w tym zwiększać skłonność do udzielania pomocy współtowarzyszkom bez widocznych uszkodzeń ciała. Podkreślamy jak niewiele uwagi badawczej poświęcono do tej pory rannym osobnikom w koloniach mrówek. Wskazujemy także na konieczność dalszego zgłębiania roli oczekiwanej długości życia w dyktowaniu zachowań u owadów społecznych.
Zachęcam do zapoznania się z całością publikacji
Źródło: www.springer.com/journal/10071/
Pełną wersję artykułu (w pdf) znajdziecie tutaj: Injury shortens life expectancy in ants and affects some risk-related decisions of workers.
Ostatnie komentarze