Mrówki – Tajna siła natury
lis
18
Mrówki – tajna siła natury (2004)
To jedno z wielu zagadkowych społeczeństw żyjących na Ziemi… Z bliska przypominają kosmitów. Dźwigają ciężary 100 razy większe od masy ich ciała. Stają na szybie do góry nogami. Pochłaniają ogromne ilości pokarmu. Biegają na długich dystansach. Same wiele potrafią, a wspólnie tworzą światowe mocarstwo…
Kolejny świetny moim zdaniem dokument o sekretach życia mrówek. Chciałbym podziękować czytelnikowi Myrmebloga Błażejowi, który przypomniał mi o tym filmie i jednocześnie zainspirował do napisania wpisu, dzięki czemu kategoria filmy i książki o mrówkach doczekała się kolejnej pozycji!
Fabuła
Mrówki – Tajna siła natury lub z innego tłumaczenia Mrówki – tajemnicza siła przyrody to film dokumentalny, którego głównymi bohaterkami są mrówki. Narrator płynnie przechodzi przez opisy poszczególnych gatunków przedstawiając szereg ciekawostek na ich temat, m. in opisuje:
– symbiozę mrówek i dzbanecznika, będącego owadożerną rośliną,
– pojedynki robotnic po śmierci prawowitej królowej,
– mrówki ogrodniczki,
– mrówki hodujące mszyce,
– reorganizację kolonii po utracie gniazda,
– loty godowe i cały cykl rozwojowy kolonii mrówek,
– „żywioł” przed, którym mrówki nie mają żadnej obrony,
– sposób komunikacji i feromony oraz inne techniki poza substancjami chemicznymi jakie stosują mrówki, aby się wzajemnie „zrozumieć”,
– metody testowania zachowań mrówek w warunkach sztucznych,
– cel przynoszenia przez robotnice żywicy do gniazda,
– wykopaną kolonię mrówek grzybiarek o powierzchni 50m2.
Zalety filmu
Film Mrówki – Tajna siła natury charakteryzuje tajemnicza, spokojna muzyka oraz poważna narracja (co uwielbiam). Różnorodna sceneria (ukazanie mrówek zarówno w naturze jak i laboratorium) pozwala nam odkrywać świat mrówek z wielu perspektyw. Świetny początek opisujący mrówki jako istoty o super mocach. Pojawia się dużo gatunków i ciekawostek, dzięki czemu dokument ukazuje różnorodność tych owadów oraz złożoność różnych strategii zachowań. Na uwagę zasługują także niezwykłe zdjęcia, szczególnie mrówek w wielkim formikarium w laboratorium Berta Hölldoblera. Film trwa ok. 55 minut, czyli tyle co typowe filmy o mrówkach. Całość ogląda się bardzo przyjemnie. Myślę, że podobnie jak przy Imperium pustynnych mrówek, każdy znajdzie niecałą godzinę na obejrzenie tego filmu.
Bert Hölldobler
Niemiecki biolog ewolucyjny, którego głównym polem zainteresowań naukowych są owady społeczne pojawia się w filmie jako główny badacz, pasjonat mrówek, który poświęcił dla nich całe swoje życie. Wraz z Edwardem Wilsonem jest autorem książki Podróż w Krainę mrówek. Dzięki filmowi możemy poznać jednego z wybitniejszych współczesnych myrmekologów.
Zapraszam do oglądania i komentowania
Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać i zachęcić do obejrzenia. Film w wersji z polskim lektorem jest dostępny w internecie. Jeśli oglądaliście ten lub podobne filmy o mrówkach, podzielcie się swoją opinią w komentarzach.
Ostatnie komentarze